Prieskum nerovností v odmeňovaní na Slovensku

Má každý rovnakú štartovaciu čiaru pri získavaní zamestnania alebo vo finančnom ohodnotení za svoj výkon? Jednoduchou odpoveďou je NIE. Diskriminácia medzi mužmi a ženami je v slovenskej spoločnosti hlboko zakorenená.

V 2muse sme už druhý rok po sebe realizovali veľký prieskum slovenskej populácie, ktorý sa zameral na identifikáciu vnímania, dôvodov, ale aj osobných skúseností s rôznymi formami diskriminácie, s ktorou sa ľudia môžu v práci stretávať. Prieskumy sme realizovali cez on-line panel s riadeným prístupom a odpovedala nám reprezentatívna vzorka slovenskej populácie, z ktorej sme pre niektoré otázky vybrali reprezentatívnu vzorku pracujúcej populácie Slovenska.

Pri kariérnom postupe, či pri vyjednávaní o plate sú v našich životoch prítomné rôzne typy diskriminácií. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že najčastejším typom diskriminácie v zamestnaní je tzv. „ageing“, tzn. diskriminácia podľa veku, s ktorou sa počas života stretnú viacerí.

Avšak, pri hlbšom pohľade sa s diskrimináciou stretávajú výrazne častejšie ženy a hlavne matky. Nielen preto, že materská/rodičovská dovolenka pre ne predstavuje prvú prekážku, ktorá sa v ich kariére prejaví.

Ženy majú východiskovú situáciu náročnejšiu, nakoľko za rovnakú prácu sú ohodnotené nižšou mzdou ako ich mužskí kolegovia.

Pri porovnaní výsledkov prieskumu s rokom 2023 nevidíme, že by prišlo k nejakým výrazným zmenám vo vnímaní diskriminácie. Dokonca možno vidieť nárast znalosti faktu, že v spoločnosti existuje diskriminácia, k čomu možno prispela aj komunikácia tejto témy v minulom roku.

Veková diskriminácia je v porovnaní s tou na základe pohlavia viac skrytá. Naplno sa prejavuje pri dvoch extrémnych prípadoch, a to buď keď sú ľudia príliš mladí, alebo už príliš starí.

Mladších zamestnancov spoločnosť vníma ako tých bez skúseností a sebadôvery. Starších zase charakterizuje strach, aby neprišli o svoje miesto (pred dôchodkom). Naplno sa veková diskriminácia ukazuje hlavne pri získavaní novej práce, kedy sú skôr preferovaní mladší zamestnanci ako tí starší.

Podobne možno pozorovať rozdiely aj v pravdepodobnosti, že ľudia budú pozvaní na pohovor. Starší zamestnanci/kyne vnímajú, že ich šance, že ich pozvú na pohovor sú výrazne nižšie v porovnaní s mladšími zamestnancami/kyňami.

Téme nerovnosti v odmeňovaní sa venujeme spolu s organizáciou Akčné ženy. Spolu hovoríme o nerovnostiach, ktoré na trhu práce vznikajú. Hovoríme o nich aj preto, že len štvrtina pracujúcej populácie sa stotožňuje s tým, že by sa týmto témam venovala dostatočná pozornosť.

Na základe výsledkov prieskumu a spolupráce prinášame tieto hlavné odkazy pre spoločnosť, ale aj firmy:

Hovorme o diskriminácii

  • zvyšovanie povedomia, že diskriminácia existuje a nie je v poriadku, je kľúčové:
    • medzi populáciou
    • medzi firmami – malými firmami aj firmami z regiónov.

Nepodľahnime predsudkom

  • o ženách, starších ľuďoch, mladších neskúsenejších ľuďoch.

Buďme flexibilní, využívajme

  • čiastočné úväzky a flexibilný pracovný čas;
  • rozumné nastavenie home office-ov;
  • silné stránky a skúsenosti zamestnaných ľudí (mladší versus starší, ženy versus muži).

 

Autorka: Patrícia Kollár
8. 11. 2024

Archív